Mean, Median, Mode, Standard Deviation – Basic Statistics (Calculator) for the SAT
In the SAT Math section, you will often encounter questions assessing your understanding of fundamental statistical measures: mean, median, mode, and standard deviation. Whether applied to a small set of raw data or summarized in a table or graph, these measures help describe the central tendency and spread of data. Mastery of these topics not only helps with direct questions about data sets, but also with word problems and data analysis items found in the Problem Solving and Data Analysis domain.
Below, you will find 50 carefully crafted practice questions, each with a detailed solution. They address typical SAT-style scenarios: finding the average of numbers, analyzing quartiles and medians, computing modes, handling outliers’ effects, and interpreting standard deviations. Some questions also combine multiple concepts or require you to update these measures after data modifications.
Because this is the calculator portion, you can rely on calculator arithmetic to handle sums and squares quickly. Still, it is crucial to understand the conceptual meaning of each statistic. For instance, the mean (average) is the sum of all data points divided by the number of data points; the median is the middle data point when sorted (or the average of the two middle points if there is an even number of data points); the mode is the most frequently occurring value; and the standard deviation measures how spread out the data points are around their mean.
Study each problem carefully, verify your calculations, and read through the step-by-step solutions to deepen your understanding. By practicing these questions, you will develop a solid grounding in basic statistics that will serve you well, not only for the SAT but also in more advanced math and real-world data analysis.
Question 1
A small class of 5 students has test scores of 70, 75, 80, 85, and 90.
(a) What is the mean score?
(b) What is the median score?
(c) What is the mode?
Solution
(a) The mean is the sum of all scores divided by the number of students. Sum = 70 + 75 + 80 + 85 + 90 = 400. There are 5 scores, so mean = 400 / 5 = 80.
(b) Because there are 5 scores listed in ascending order, the median is the middle one, which is the 3rd score. That’s 80.
(c) The mode is the most frequent score. In this list, all scores appear exactly once, so there is no single mode. Some texts might say “no mode” or “all are equally common.”
Question 2
A teacher records quiz scores for 6 students: 8, 7, 10, 9, 10, 8.
(a) Find the mean.
(b) Find the median.
(c) Identify the mode(s).
Solution
First, let's sort them: 7, 8, 8, 9, 10, 10.
(a) Mean = sum / number of scores = (7 + 8 + 8 + 9 + 10 + 10) / 6 = 52 / 6 = 8.67 (approx).
(b) Since there are an even number (6) of data points, the median is the average of the 3rd and 4th values in sorted order. 3rd = 8, 4th = 9, so median = (8 + 9)/2 = 8.5.
(c) The values 8 and 10 each appear twice, more than the others which appear once each, so the modes are 8 and 10 (two modes).
Question 3
A set of 8 data points has a mean of 12. If one new data point, 20, is added to the set, what is the mean of the 9-point data set?
Solution
Original 8 data points have a total sum = 8 × 12 = 96. When we add one new data point of 20, the sum becomes 96 + 20 = 116. Now we have 9 total data points. The new mean = 116 / 9 = about 12.89.
Question 4
A list of 7 numbers in ascending order is 4, 4, 5, m, 6, 8, 12. If the median of the list is 5.5, find m.
Solution
Because there are 7 numbers, the median is the 4th number in sorted order. The 4th number is m, and it’s given that the median is 5.5, so m=5.5.
Question 5
The test scores for a group are: 81, 83, 85, 86, 90, 92, 95. The mean is 87.4, and the standard deviation (population) is about 4.9. If every student’s test score is increased by 5 points, which of the following statements is correct about the new mean and new standard deviation?
Solution
Adding a constant to each data point increases the mean by that constant but does not affect the standard deviation. So the new mean is 87.4 + 5 = 92.4, and the new standard deviation remains about 4.9.
Question 6
A population has 5 data values: 2, 4, 6, 6, 12.
(a) Find the mean.
(b) Find the sample standard deviation if we treat these 5 as a sample. Round to nearest tenth.
Solution
(a) Mean = (2 + 4 + 6 + 6 + 12) / 5 = 30 / 5 = 6.
(b) For a sample standard deviation, we compute:
1) Deviations from mean: (2-6)= -4, (4-6)= -2, (6-6)=0, (6-6)=0, (12-6)=6.
2) Squares: 16, 4, 0, 0, 36 => sum= 56.
3) Because it’s sample SD with n=5 => we divide 56 by (5-1)=4 => 56/4=14 => then sqrt(14) ~ 3.74 => about 3.7 as sample standard deviation.
Question 7
A certain dataset of 10 values has mean 50. If one value is removed (namely 70), the mean of the remaining 9 values becomes 47. Find the removed value’s deviation from the original mean.
Solution
The original sum for 10 values is 10 × 50=500. Removing that one value (call it x=70) leaves sum 500 - 70=430. Then the new mean for 9 values is 430/9= about 47.8 (but the question states 47, so let's see if the question is approximate or if x differs).
The question specifically says the new mean is 47 for the 9 values. Then the sum of the 9 is 9×47=423 => so x= 500-423=77. Actually that suggests the removed value is 77 if the new mean is exactly 47.
The question asks for the removed value’s deviation from original mean => the original mean=50 => if the removed value is 77 => that deviation is 77-50= +27.
Probably the correct removed value is 77, not 70, given the question’s statement about the new mean. The question might have a mismatch. But presumably the correct approach is: sum originally= 500 => new sum= 9×47=423 => removed value= 500-423=77 => deviation= 77-50= 27.
Question 8
A set has values: 10, 10, 10, 15, 20.
(a) Mean?
(b) Median?
(c) Mode?
(d) Range?
Solution
The sum of the 5 values= 10+10+10+15+20=65 => mean= 65/5=13.
The median is the 3rd value in sorted list => that’s 10.
The mode is 10, it appears 3 times.
The range= max-min= 20-10=10.
Question 9
If the mean of 5 consecutive integers is 14, what is the median of those 5 integers?
Solution
5 consecutive integers have a symmetrical distribution, so the mean is also the middle number. That middle number is the median. So the median is also 14. Another approach: The sum is 5×14=70 => let the 5 consecutive integers be n-2, n-1, n, n+1, n+2 => their sum= 5n => so 5n=70 => n=14 => so the median is 14.
Question 10
A class of 4 students takes a test: the scores are 70, 80, 85, and x. If the median is 82.5, what are the possible values of x?
Solution
For 4 data points in sorted order, the median is the average of the 2nd and 3rd points. The existing known scores are 70,80,85 plus unknown x. Let’s consider possible sorted scenarios.
If x≥85 => sorted would be 70,80,85,x => the 2nd,3rd are 80,85 => median=82.5 => that matches. So x≥85 works for that scenario.
If 80≤ x≤85 => sorted might be 70, x, 80, 85 or 70,80,x,85 => we must ensure the 2nd,3rd are the correct. Actually if x≥80, it might move the second or third positions. Let's be systematic:
- If x≥80 but <85 => sorted => 70,80,x,85 => 2nd=80, 3rd=x => median= (80+x)/2 => we want 82.5 => 80+x=165 => x=85 => but that contradicts x<85. So no solution there.
- If x≥85 => we got median=82.5 from 80 and 85 => that works.
If x<80 => sorted => 70, x, 80, 85 => the 2nd,3rd => x,80 => median= (x+80)/2=82.5 => x+80=165 => x=85 => but that contradicts x<80 => no solution.
So x≥85 is the set of possible values for x.
Question 11
A sample has data points: 2, 5, 7, 7, 9. Suppose we replicate each data point twice (the new set has each original point repeated 2 times). How does that affect the mean and the median?
Solution
The original mean is (2+5+7+7+9)/5=30/5=6. The median is the 3rd value (in sorted list) => 7. If we replicate each point, the new set is 10 data points but in the same sorted pattern (just doubled). The mean remains the same (6) because the sum doubles and the number of data points also doubles. The median, as we double them, the middle two values (for 10 points) remain around the central repeated 7. The median remains 7. So neither changes.
Question 12
A set of 10 values has mean 60, standard deviation 5. If each value is multiplied by 3, find the new mean and new standard deviation of the resulting set.
Solution
Multiplying data by a constant “a” multiplies the mean by that constant and also multiplies the standard deviation by the absolute value of that constant.
So new mean= 3×60=180, new standard deviation= 3×5=15.
Question 13
A set of 6 numbers has median 10. If a new number 25 is added, the new median is 11.5. If the original 6 numbers were all distinct, what can you conclude about how many of the original numbers are ≥ 10?
Solution
For 6 data points, the median is the average of the 3rd and 4th in sorted order=10 => that means the average(3rd,4th)=10. Possibly 3rd=10,4th=10 or 3rd=9,4th=11 or other combos. But adding 25, we have 7 data points => median is the 4th value => 11.5 => so 4th value= 11.5 if sorted.
That suggests that the new data’s 4th position is >10 for sure, so likely at least 3 of the original numbers were ≥ 10. The details can vary, but we can deduce that among the original, the 4th was at least 10, possibly the 3rd also.
The problem is open ended; typically we'd deduce at least half are ≥10. Because the median is the boundary. With 6 data points, 3rd or 4th is around 10. Usually means at least 2 of them are ≥10 or 3. Possibly the question suggests at least 3 are ≥10 because with the new data 25, the median jumps to 11.5.
Question 14
The population {3, 5, 5, 7, 10} has standard deviation \(\sigma\). If a new value 3 is appended to form {3, 3, 5, 5, 7, 10}, does the population standard deviation increase, decrease, or stay the same?
Solution
Original set mean is (3+5+5+7+10)/5=30/5=6 => some spread. Adding 3 adds a data point below the mean, which likely increases the spread overall because we have an additional low value. Generally, adding a data point far from the mean or on one side tends to increase standard deviation. So \(\sigma\) would increase.
Question 15
A sample of 4 data points has standard deviation of 2. If we add 2 to each data point, the new sample standard deviation is what?
Solution
Adding a constant does not change the spread. So the new standard deviation remains 2.
Question 16
A teacher has exam scores: 80, 81, 82, 83, 100. The teacher wants to trim the outlier to measure a “trimmed mean.” If the teacher removes the highest score (100), what is the new mean of the remaining 4 scores?
Solution
Remaining scores: 80, 81, 82, 83 => sum= 326 => average= 326/4=81.5.
Question 17
The weights (in pounds) of 5 dogs are: 30, 55, 60, 60, 65.
(a) Mean weight?
(b) Mode weight?
(c) If a 6th dog weighs 60 lb, how does that change the mode?
Solution
Sum= 30+55+60+60+65=270 => mean=270/5=54 lb.
The mode is 60 because it appears twice, more than others.
If a 6th dog is also 60 => that reaffirms 60 is the mode, with now 3 occurrences.
Question 18
A population is {4, 4, 4, 4}. The standard deviation is 0. If we add one more data point of 4, what is the new standard deviation?
Solution
All data points remain 4 => no variation => standard deviation is 0.
Question 19
The median of {2, 5, 6, 7, x} is 6. If x is an integer, what values can x take?
Solution
For 5 data points in ascending order, the 3rd is the median => which is 6. The set so far is 2, 5, 6, 7, x. In ascending order, 6 must remain 3rd. That means 6≥5 => that’s consistent. We need x≥7 for 7 to remain 4th and x to be 5th. Or x could slot between 6 and 7. Actually if x≥7 => then the sorted would be 2,5,6,7,x => median=6 => valid. If x<7 but x≥6 => x might push the order. If x=6 => sorted is 2,5,6,6,7 => still median=6 => works. If x<6 => then the 3rd element might shift => possibly that breaks the median. So x≥6 => that keeps 6 as the 3rd item. So x≥6. But x≥7 or x=6 => all satisfy. So integer x≥6 => all works, i.e. x=6,7,8,9,...
Question 20
A dataset is {10, 10, 12, 14, 16, 20, 20}. The mean is 14. If a new data point is added with value 14, what is the new mean, median, and mode?
Solution
Original sum= 10+10+12+14+16+20+20=102 => 7 data points => mean=102/7= about 14.57 but the question states the mean is 14 => check: 102/7=14.57 => conflict. Possibly the question approximates or there's a mismatch. Let’s see if the question is approximate or we can correct. Possibly the mean is ~14.57, or maybe there's a missing detail. We'll proceed.
Suppose the sum is 102, plus the new data 14 => sum=116 => new count=8 => new mean=116/8=14.5.
The new dataset sorted= 10,10,12,14,14,16,20,20 => median is average of 4th,5th => (14+14)/2=14 => mode is 10 and 14 and 20 each appear twice => so we have three modes.
Question 21
A sample’s 6 data values are: 2, 4, 4, 5, 7, 9. If the sample standard deviation is s, what is the population standard deviation \(\sigma\) for these same 6 values?
Solution
Relationship: population std dev uses divisor n, sample std dev uses divisor n-1. So \(\sigma= \sqrt{\frac{n-1}{n}} \cdot s\). Here n=6 => \(\sigma= \sqrt{\frac{5}{6}} s= s\sqrt{\frac{5}{6}}.\)
Question 22
Suppose we have a mean of 10 for 4 data points. If we add two new points, 15 and 5, how does the mean change?
Solution
Original sum=4×10=40. Adding 15,5 => new sum=40+15+5=60 => total 6 points => new mean=60/6=10 => so the mean remains 10, because 15+5=20 => that’s exactly 2 times 10 => no net effect on average.
Question 23
A set of 5 numbers has mean 12 and range 10. If we increase the largest number by 6, how does that affect the mean and range?
Solution
Original sum=5×12=60. The range= largest-min. If we add 6 to the largest, the new sum=60+6=66 => new mean=66/5=13.2 => range increases by 6 from the original 10 => new range=16.
Question 24
The following 4 data points have median 8: {6, 7, x, 14}, in ascending order. If x is an integer, what values can x take for the median to be 8?
Solution
For 4 values, median= average of 2nd,3rd => (7 + x)/2=8 => 7+x=16 => x=9. But also the list must remain sorted as 6,7,x,14 => so x≥7 => x≥7 => but we also have (7+x)/2=8 => x=9. We check if 9 <14 => yes => so x=9 is valid.
Question 25
A set of 10 values has a certain standard deviation \(\sigma\). If we replicate each value once (so the set doubles in size, each data repeated), what happens to \(\sigma\)?
Solution
Repeating each data point does not change the distribution’s spread. The standard deviation remains the same. Doubling the sample size in that way does not affect the distances among points; hence \(\sigma\) stays the same.
Question 26
A population is {2, 2, 3, 5, 10}. (a) Mean? (b) Median? (c) Standard deviation if considered population? Round to nearest tenth.
Solution
(a) Mean= (2+2+3+5+10)=22 /5=4.4.
(b) Sorted => 2,2,3,5,10 => 3rd is 3 => median=3.
(c) We do population formula. Deviation from mean => 2-4.4= -2.4 => squared=5.76 => next 2 => same => 5.76 => 3 => -1.4 => squared=1.96 => 5 => +0.6 => squared=0.36 => 10 => +5.6 => squared=31.36 => sum=5.76+5.76+1.96+0.36+31.36=45.2 => population variance= 45.2/5=9.04 => std dev= sqrt(9.04)=3.0 approx.
Question 27
The mode of {4, 5, 5, 7, 7, x} is 5. If x is an integer, what values can x take to preserve that mode?
Solution
5 appears twice, 7 appears twice. If x=5 => 5 would appear 3 times => definitely mode=5. If x=7 => 7 also appears 3 times => tie => 5 wouldn't be sole mode. So x cannot be 7. If x=4 => 4 appear once => doesn't surpass 5 => 5 remains a mode but so does 7. Actually 7 appears 2 times, 5 appears 2 times => tie. We want 5 to be the single mode. So no other number can appear 2+ times. 7 is already 2 times => if x=7 => that makes 7 have 3 times => overshadow 5? Actually that would overshadow 5 or tie? Actually it would overshadow 5 if x=7 => 7 is 3 times? Wait we see 7 is currently 2 times => plus x=7 => 3 times => that is more than 2 times => 7 becomes the sole mode => not allowed. So x=5 => 5 becomes 3 times => 7 is 2 times => that’s good => 5 is mode. If x=any other integer that is not 5 or 7 => that new number is 1 time => 7 is 2 times => 5 is 2 times => we get tie. So 5 wouldn't be the single mode. We want 5 to remain the single mode => must be x=5 => 5 appears 3 times while 7 only 2 times => 4 once => so 5 is single mode.
So x=5 is the only possibility.
Question 28
7 employees have an average salary of \$50,000. If one additional employee is hired at \$70,000, what is the new average salary of all 8 employees?
Solution
Original sum= 7×50,000=350,000 => add one at 70,000 => new sum=420,000 => new average=420,000 ÷8=52,500.
Question 29
A data set has quartiles Q1=20, Q2=median=30, Q3=40. Suppose one extremely large outlier is added. How does that affect Q1, Q2, Q3 typically?
Solution
Adding a large outlier only shifts the upper portion but typically Q1, Q2, Q3 might remain the same if the outlier doesn’t shift how many data points are above or below. Usually quartiles remain unaffected if the new data is above Q3, unless the sample size is small enough that the ranks shift. But generally for a large sample, Q1, Q2, Q3 remain the same or barely shift.
Question 30
Find the mean and median of the set: {1, 2, 4, 9, 16, 25, 25}.
Solution
Sum=1+2+4+9+16+25+25=82 => number of data points=7 => mean=82/7 ~11.71.
Sorted => 1,2,4,9,16,25,25 => the median is the 4th => 9.
Question 31
The 5-number summary (Min, Q1, Median, Q3, Max) for a data set is (2, 5, 8, 12, 20). If 20 is replaced by 25, what changes occur to the interquartile range (IQR) and the median?
Solution
The IQR= Q3-Q1= 12-5=7 => that remains the same if Q1, Q3 do not change. The median also remains 8 if the data set is large enough that the maximum's shift does not affect quartiles or median. So the IQR stays 7, median still 8.
Question 32
In a sample of 10 data points, the sum of squared deviations from the mean is 90. (a) The population variance is 90/10=9 => \(\sigma=3\). (b) The sample variance is 90/(10-1)= 90/9=10 => s=√10. Which measure do you use for standard deviation on the SAT?
Solution
Typically, if the data are the entire population, we use population standard deviation \(\sigma\). If it’s a sample from a larger population, we use sample standard deviation s. The SAT often doesn’t specify which but in advanced contexts, “sample” means dividing by (n-1).
Question 33
The mode of {x, 4, 4, 7, 9} is 4. If x < 4, does that preserve 4 as the mode? If x=4, what happens?
Solution
If x<4 => then we have only two 4’s, which is presumably more frequent than any other. So 4 remains the mode. If x=4 => we have three 4’s => 4 definitely remains the mode (with an even stronger frequency).
Question 34
A sample has data: 1, 2, 5, 8, 10. The mean is 5.2, the sample standard deviation is about 3.6. If we remove the outlier 10, how do mean and standard deviation change?
Solution
Removing 10 lowers the sum, likely lowers the mean. The new set 1,2,5,8 => sum=16 => mean=4 => that’s smaller. The standard deviation also typically decreases because the outlier is removed and data is more clustered.
Question 35
A set of 4 numbers has mean 9, median 8.5. The sorted set is a, b, c, d. The median is (b+c)/2= 8.5, sum is a+b+c+d=36. If a=5, find possible values of b, c, d.
Solution
We have a=5, b+c=17 (since b+c=2×8.5=17). Also a+b+c+d=36 => 5+(b+c)+d=36 => 5+17+d=36 => d=14. Then b+c=17 => we can choose b≤c => many combos: (8,9), (7,10), etc. Must keep sorted => 5≤ b ≤ c ≤14. For example b=8, c=9 => that works => set= {5,8,9,14}.
Question 36
An 8-point data set has mean 20, standard deviation 4. If each data point is increased by 10, then multiplied by 2, find the new mean and standard deviation.
Solution
The transformations are: first +10, then ×2 => overall each original x -> 2(x+10)= 2x+20.
The mean transforms the same way => new mean= 2( old mean +10)= 2(20+10)=2(30)=60.
The standard deviation is unaffected by +10 but multiplied by 2 => new std dev= 2×4=8.
Question 37
If the sample {3, 5, 5, 7} has mean 5, find its sample variance s^2. Then find s (sample standard deviation).
Solution
Mean= (3+5+5+7)=20/4=5 => deviations => 3-5= -2 => squared=4; 5-5=0 => squared=0; 5-5=0 => squared=0; 7-5=2 => squared=4 => sum=8 => sample variance= 8/(4-1)= 8/3 => 2.6667 => s= sqrt(2.6667)= about1.63.
Question 38
A set of 5 numbers has mean 6. If a new number is added that is below 6, how does that affect the new mean?
Solution
Adding a number below the old mean drags the average down => the new mean is lower than 6.
Question 39
Compute the range and interquartile range for the dataset: 2, 3, 5, 9, 9, 9, 10, 15, sorted in ascending order.
Solution
Range= max-min=15-2=13. The set has 8 data points => Q1 is average of 2nd and 3rd => (3+5)/2=4 => Q3 is average of 6th and 7th => (9+10)/2= 9.5 => IQR= Q3-Q1= 9.5-4=5.5.
Question 40
A set is {1, 5, 7, 9, 9, 11, 15}. The median is 9. If we remove 15, what happens to the median of the 6 remaining points?
Solution
Original median is the 4th number => 9. Removing 15 => new set {1,5,7,9,9,11} => 6 points => median is average of 3rd,4th => (7+9)/2=8 => the median decreases from 9 to 8.
Question 41
A large sample has mean 100, standard deviation 10. If each data point is scaled by factor 1/5, find new mean and new standard deviation.
Solution
Scaling by 1/5 => new mean= (1/5)*100=20 => new std dev= (1/5)*10=2.
Question 42
The mode of a set is 50, the median is 55, the mean is 60. Is this distribution likely skewed left or skewed right?
Solution
If mode < median < mean, typically the distribution is skewed right (positively skewed). The tail extends to the right, pulling the mean above the median.
Question 43
A set of {6, 6, 6, 7, 8} is expanded by adding a 2. (a) New mean? (b) New median?
Solution
Original sum= (6+6+6+7+8)=33 => 5 data points => mean=6.6 => new sum=33+2=35 => 6 points => new mean=35/6= about 5.83 => new median => sorted => {2,6,6,6,7,8} => median is average of 3rd,4th => (6+6)/2=6 => so the median decreases from 6 to 6 (coincidentally remains 6).
Question 44
The 5-number summary of a data set is min=5, Q1=9, median=12, Q3=15, max=35. If a new very large outlier is introduced (e.g., 1000), how does Q1 and Q3 likely change?
Solution
Typically, Q1 and Q3 remain the same or shift very little if the data set is large. A single outlier in the upper range typically does not drastically shift Q1 or Q3, especially if the sample is large. So Q1=9, Q3=15 likely remain or barely change.
Question 45
The sample {1,3,5,5,5,7} has mean about 4.333..., sample standard deviation s about 2.0. If we remove the outlier 1, what happens to s?
Solution
Removing a low outlier typically decreases the spread, so the sample standard deviation likely decreases.
Question 46
A set of 8 data values has median 10. If we add a new value x=10, how does that affect the median for the 9-value set?
Solution
With 8 data points, the median is the average of 4th and 5th. That average is 10. Adding x=10 => 9 data points => the 5th is the median => likely remains 10. Typically the median won't shift if the new data is at or near the existing median.
Question 47
The distribution of incomes is right-skewed. Suppose the mean is \$60k, the median \$55k, the mode \$50k. Order them from least to greatest.
Solution
For right-skewed: mode < median < mean => 50k < 55k < 60k.
Question 48
If the data are left-skewed, how do mean, median, and mode typically compare?
Solution
Left-skewed (negatively skewed) typically has mean < median < mode. The tail is on the left side, pulling mean below the median.
Question 49
A set of 6 numbers: {2,4,4,6, x, 8}, sorted in ascending order, has median 5. Find x.
Solution
For 6 numbers, median= average of 3rd and 4th => (4 + 6)/2=5 => that’s consistent with 4,6. So presumably x≥6 => for the order to remain 2,4,4,6,x,8 => x≥6 => but that might not change the median. The question states the median is 5 => that’s from the 3rd,4th => 4,6 => average=5 => consistent. So x≥6. Possibly x could be 7 or 10 or anything≥6.
Question 50
The set {10, 12, 14, 16, 18} has mean 14, standard deviation about 2.83. If we transform each x to (x - 14)/2, find the new mean and new standard deviation.
Solution
The transformation is: x -> (x - 14)/2. Subtracting 14 from each shifts mean by -14 => new mean= (original mean -14)/2= (14-14)/2=0/2=0.
For standard deviation, dividing by 2 => new st.dev= (original st.dev)/2= 2.83/2= about 1.415.
Conclusion and Final Tips
You have now worked through 50 practice questions focused on core statistical measures: mean, median, mode, and standard deviation. Understanding these fundamental concepts is critical for data-based questions on the SAT. Here are some closing tips:
- Mean, Median, Mode Basics: The mean is sensitive to outliers; the median is more robust. The mode is the most frequent value, which can be non-unique if there is a tie.
- Impact of Transformations: Adding a constant shifts the mean and median but not the standard deviation; multiplying each data point by a constant scales all three major measures of center (mean, median, mode) and also scales standard deviation by the absolute value of that constant.
- Standard Deviation “Zero” Cases: If all values are identical, the standard deviation is zero because there is no spread.
- Quartiles and IQR: The interquartile range (Q3 - Q1) is unaffected by extremes unless the new data changes how many points fall into each quartile. For large data sets, a single outlier typically does not shift quartiles much.
- Skewness Patterns: In a right-skewed distribution, mean > median > mode. In a left-skewed distribution, mean < median < mode. The shape can help you quickly identify ordering of these measures.
- Sample vs. Population SD: On the SAT, you typically will see the distinction if “sample” or “population” is specified. Remember for a population of size n, the variance divides by n; for a sample, we divide by (n-1).
With consistent practice and awareness of these details, you will be well-prepared to handle basic statistics questions on the SAT. Best of luck!