Guides

Percentages

Complete Guide to Percentages

1. What is a Percentage?

A percentage is a number expressed as a fraction of 100. The symbol "%" represents percentage. For example, 25% means 25 out of 100, or 25/100 = 0.25.

Formula: Percentage = (Value / Total Value) × 100%

2. Converting Between Percentages, Decimals, and Fractions

Decimal to Percentage

Multiply the decimal by 100 and add the % symbol.

Example: Convert 0.75 to a percentage.

Solution: 0.75 × 100 = 75%

Percentage to Decimal

Divide the percentage by 100 (or move the decimal point two places to the left).

Example: Convert 32% to a decimal.

Solution: 32 ÷ 100 = 0.32

Fraction to Percentage

Divide the numerator by the denominator and multiply by 100.

Example: Convert 3/8 to a percentage.

Solution: (3 ÷ 8) × 100 = 0.375 × 100 = 37.5%

Percentage to Fraction

Write the percentage over 100 and simplify.

Example: Convert 45% to a fraction.

Solution: 45% = 45/100 = 9/20 (simplified)

Fraction Decimal Percentage
1/4 0.25 25%
1/3 0.333... 33.33...%
1/2 0.5 50%
2/3 0.666... 66.66...%
3/4 0.75 75%

3. Common Percentage Calculations

Finding the Percentage of a Number

Formula: P% of X = (P/100) × X

Example: Find 15% of 80.

Solution: 15% of 80 = (15/100) × 80 = 0.15 × 80 = 12

Finding a Number When a Percentage is Known

Formula: X = (Part / Percentage) × 100

Example: 24 is 30% of what number?

Solution: If 24 is 30% of X, then X = (24 / 30) × 100 = 80

Finding What Percentage One Number is of Another

Formula: Percentage = (Part / Total) × 100%

Example: What percentage of 75 is 15?

Solution: Percentage = (15 / 75) × 100% = 0.2 × 100% = 20%

4. Percentage Increase and Decrease

Percentage Increase

Formula: % Increase = ((New Value - Original Value) / Original Value) × 100%

Example: A shirt's price increases from $40 to $50. What is the percentage increase?

Solution: % Increase = ((50 - 40) / 40) × 100% = (10 / 40) × 100% = 0.25 × 100% = 25%

Percentage Decrease

Formula: % Decrease = ((Original Value - New Value) / Original Value) × 100%

Example: A car's value depreciates from $20,000 to $17,000. What is the percentage decrease?

Solution: % Decrease = ((20,000 - 17,000) / 20,000) × 100% = (3,000 / 20,000) × 100% = 0.15 × 100% = 15%

Finding the Final Value After a Percentage Change

For increase: New Value = Original Value × (1 + Percentage/100)
For decrease: New Value = Original Value × (1 - Percentage/100)

Example 1: Find the new price of a $80 item after a 25% increase.

Solution: New Price = $80 × (1 + 25/100) = $80 × 1.25 = $100

Example 2: Find the sale price of a $60 shirt after a 30% discount.

Solution: Sale Price = $60 × (1 - 30/100) = $60 × 0.7 = $42

Finding the Original Value Before a Percentage Change

For increase: Original Value = New Value / (1 + Percentage/100)
For decrease: Original Value = New Value / (1 - Percentage/100)

Example 1: After a 20% increase, the price of a laptop is $960. What was the original price?

Solution: Original Price = $960 / (1 + 20/100) = $960 / 1.2 = $800

Example 2: After a 15% decrease, the weight of a package is 17 kg. What was the original weight?

Solution: Original Weight = 17 kg / (1 - 15/100) = 17 kg / 0.85 = 20 kg

5. Successive Percentage Changes

When multiple percentage changes occur successively, they don't simply add up.

Formula: Final Value = Original Value × (1 ± P₁/100) × (1 ± P₂/100) × ...

Example: A stock increases by 20% and then decreases by 10%. What is the overall percentage change?

Solution:

  • Find the multiplier for each change: 1.2 for 20% increase, 0.9 for 10% decrease
  • Multiply these factors: 1.2 × 0.9 = 1.08
  • Subtract 1 and multiply by 100%: (1.08 - 1) × 100% = 8%

The stock experienced an overall increase of 8%, not 10% (20% - 10%).

Alternative approach: If we start with a value of 100:

  • After 20% increase: 100 × 1.2 = 120
  • After 10% decrease: 120 × 0.9 = 108
  • Overall change: (108 - 100) / 100 × 100% = 8%
Tip: Common mistake is to simply add or subtract the percentage changes. Two successive +10% increases do not equal a 20% increase but rather a 21% increase (1.1 × 1.1 = 1.21).

6. Percentage Points vs. Percentages

A percentage point (pp) is the arithmetic difference between two percentages.

Example: If interest rates increase from 5% to 8%:

This is an increase of 3 percentage points (8% - 5% = 3pp)

But it's a 60% increase in the rate itself ((8% - 5%) / 5% × 100% = 60%)

7. Compound Interest (Percentage in Finance)

Formula: A = P(1 + r/n)^(nt)
Where:
A = Final amount
P = Principal (initial investment)
r = Annual interest rate (in decimal)
n = Number of times interest is compounded per year
t = Time in years

Example: Calculate the final amount when $1,000 is invested for 3 years at 5% annual interest, compounded quarterly.

Solution:

  • P = $1,000, r = 0.05, n = 4, t = 3
  • A = $1,000(1 + 0.05/4)^(4×3)
  • A = $1,000(1 + 0.0125)^12
  • A = $1,000(1.0125)^12
  • A = $1,000 × 1.1605 = $1,160.50

8. Markup and Markdown (Retail Percentages)

Markup (based on cost)

Formula: Markup % = ((Selling Price - Cost) / Cost) × 100%

Example: A retailer buys a product for $40 and sells it for $60. What is the markup percentage?

Solution: Markup % = ((60 - 40) / 40) × 100% = (20 / 40) × 100% = 50%

Profit Margin (based on selling price)

Formula: Profit Margin % = ((Selling Price - Cost) / Selling Price) × 100%

Example: Using the same values: $40 cost, $60 selling price.

Solution: Profit Margin % = ((60 - 40) / 60) × 100% = (20 / 60) × 100% = 33.33%

Conversion between markup and margin:
Margin % = Markup % / (100% + Markup %)
Markup % = Margin % / (100% - Margin %)

9. Percentage Error and Accuracy

Formula: Percentage Error = (|Approximate Value - Exact Value| / |Exact Value|) × 100%

Example: A measurement gives 52 cm when the actual length is 50 cm. Calculate the percentage error.

Solution: % Error = (|52 - 50| / |50|) × 100% = (2 / 50) × 100% = 4%

10. Mixture Problems (Weighted Averages)

Formula: Final % = (V₁ × C₁ + V₂ × C₂) / (V₁ + V₂)
Where V represents volume and C represents concentration

Example: If 200 ml of 25% alcohol solution is mixed with 300 ml of 40% alcohol solution, what is the concentration of the final mixture?

Solution:

  • V₁ = 200 ml, C₁ = 25%, V₂ = 300 ml, C₂ = 40%
  • Final % = (200 × 25% + 300 × 40%) / (200 + 300)
  • Final % = (5,000 + 12,000) / 500
  • Final % = 17,000 / 500 = 34%

Test Your Understanding: Percentage Quiz

Question 1: Convert 3/5 to a percentage.




Question 2: What is 35% of 240?




Question 3: A shirt originally priced at $50 is on sale for $40. What is the percentage discount?




Question 4: If the price of an item increases by 20% and then decreases by 20%, the final price is:




Question 5: 42 is what percentage of 168?




Shares:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *